RSS

Şeker Hamuru ile İtfaiye Arabası

Şeker hamuru ile ilk pasta denemem olsa da oldu olmasa da oldu:) Oğluşum için itfaiye  arabası yapmak istedim gönüllü bir itfaiyeci ne olsa ; küçüklüğünden beri ( gerçi benim gözümde hala minnacık ) bu merakı hiç geçmeden hatta katlanarak devam ediyor:) Hal böyle olunca ilk deneme onun doğum gününde onun için oldu elbete:) Hamura şekil verirken gerçekten çok eğlendik ve sonuçta bu şirin mi şirin pasta çıktı ortaya :)
 

Önce itfaiyeci modelini yaparak işe başladık. Modeli yaptım ama biraz sonra aşağı doğru düşmeye başladı o nedenle içine kürdan koyarak dik durmasını sağladım.
 


Sonra keki normal pasta yapar gibi modelleyerek arasına krema sürdüm ve üzeri kaplanacak hale getirdim.
  
Kaplama faslı gerçekten yorucuydu normal bir pasta çok daha kolay olacaktır ama ilk denemede bunu yapmak daha doğrusu yapmaya çalışmak gerçekten zorladı. Hamur çabucak kuruduğu için seri bir şekilde çalışmak gerekiyor. Parçaları tek tek yapıp eklememe rağmen pasta kısa bir sürede bir çeşit yığılma yaşıyor o nedenle çökmeleri önlemek için çabuk davranmak gerekiyor. Ara katlarda krema olmasa bu sorun olmaz bir daha ki denemede  kesinlikle kek kullanacağım. :)
 
Evet nihayet pastamız tamamdır . Aracın üzerine mum koymak istemediğim için yanına bir mizansen olsun diye bina formunda bir külübecik yaptım mumlar yanınca gerçekten görünüm harika oldu.  Yazıları da şeker hamuru kalemi ile yazdım. Kullanımı gerçekten kolay bundan sonra yapacağım pastalarda kalemi daha çok kullanacağım özellikle kontür gidilen yerlerde işinizi yarı yarıya azaltacaktır. Çünkü şeker hamurunu incecik ip gibi yuvarlamak çok zor. Yaptığım tüm eklemeleri su ile birbirine yapıştırdım onda bir sorun yok ama kesinlikle şablonla çalışmakta fayda var bunda anlamış bulunuyorum:)
 

 
Sıra mumları üfleme faslına gelince  görünüm gerçekten çok hoştu tüm emeklere değidi . Oğluşum çok mutlu gözümüzde asla büyümeyecek bunu bir kez daha anladım. Canım benim içinde ki çocuğu asla kaybetme Yeni yaşın uğurlu, mutlu ve sevgi dolu olsun kuzum benimmmmm:)
 
Bu arada anneciğim:) Pastayı görünce üsütüne ne koydun kumaş gibi duruyor bunu nasıl yiyecek çocuk demez mi o an kahkalarla anneciğimi öptüm:))))
 
Pastamız tamam şimdi yeme faslı :)  görünüm güzel de yemesi fena üzeri gerçekten çok tatlı. Demekki hamur ince ve az süslü olacak:) İlk hedefim hediye paketi modelini uygulamak  o zaman tatlı fazla rahatsız etmez umarım.:)
Hoş bir deneyimdi doğrusu şeker hamuru süsleme çok keyifli.

 

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

0 yorum:

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...